خرید آنلاین بلیط

تهران

تهران پیشینه‌ای طولانی دارد و باستان‌شناسان بر این باورند که زندگی در این منطقه به دوران نوسنگی برمی‌گردد. تهران که یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری ایران به حساب می‌آید، دارای جاذبه‌های گردشگری از جمله کاخ‌ نیاوران، کاخ گلستان و موزه‌های ملک، ایران باستان، موزه رضا عباسی، موزه سعدآباد و ... است.

فارس

استان فارس مهد فرهنگ، ادب و تمدن ایران زمین است. بسیاری از آثار باستانی جهانی ایران از جمله نقش رستم، شهر تاریخی بیشاپور، تخت جمشید و... در این استان وجود دارد. شیراز، مرکز این استان زادگاه شاعران بزرگی همچون حافظ، سعدی است.

خراسان

مردمان خطه خراسان تاثیر بسزایی در توسعه فرهنگ هنر ایرانی - اسلامی داشته است. زادگاه بزرگانی از جمله فردوسی، خیام و عطار که در ادبیات و عرفان پیشگام بوده اند در این استان واقع شده است.

اصفهان

اصفهان، این شهر زیبا و تاریخی، در مرکز ایران واقع شده و به نصف جهان معروف است . بناهای تاریخی متعددی در این شهر وجود دارد که شماری از آن ها در یونسکو به ثبت رسیده اند. از جمله آثار باستانی که در این استان وجود دارد می توان به میدان نقش جهان، عمارت عالی قاپو، منارجنبان، سی و سه پل، مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام اشاره کرد.

کرمان

استان کرمان که کلانشهر کرمان مرکز آن است، در جنوب شرقی ایران قرار دارد. در سراسر این استان از جمله راور، رفسنجان، دهبکری و بم، درختان کهنسالی وجود دارد. از جمله اماکن تاریخی این استان می توان به باغ شازده ماهان، بازار کرمان، حمام گنجعلی خان و ارگ تاریخی بم اشاره نمود.

آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی خصوصا شهر تبریز، از مناطق تاثیر گذار در تاریخ ایران معاصر است. این استان زیبا شامل تعداد زیادی آثار تاریخی و مناطق گردشگری از جمله مسجد کبود تبریز، موزه مشروطه، موزه قاجار، موزه آذربایجان، رصد خانه مراغه، بازار تبریز و ... است.

آذربایجان غربی

تخت سلیمان، این بنای اسرار آمیز در آذربایجان غربی واقع است. بنای جهانی قره کلیسا که یکی از اماکن مقدس ارامنه است در این استان قرار دارد. آرامگاه شمس تبریزی که از مشاهیر عرفای ایرانی است نیز در این استان واقع شده است.

همدان

استان همدان یادگار اولین حکومت آریایی ها در ایران است. مادها این شهر را هگمتانه نامیدند و همدان صورت جدید نام هگمتانه است. آرامگاه بو علی سینا، فیلسوف و پزشک و بابا طاهر، عارف و شاعر نامی، در این شهر واقع شده است. آثار تاریخی گنج نامه و تپه هگمتانه نیز در این استان وجود دارد.

گذری کوتاه بر ایران

کشورمان ایران با حدود دوازده هزار سال قدمت یکی از کهن ترین کشورهای جهان به شمار می رود.

ایران در طول تاریخ فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است ولی با این وجود همواره یکی از قدرتمندترین حکومت های تاریخ بوده است. صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران همیشه از نظر جاذبه‌های باستانی و تاریخی یکی از مهم ترین کشورهای جهان بوده است.

اماکن مقدس مذهبی

در ایران مراکز و اماکن مقدس مذهبی مهم‌ترین قطب‌های جاذبه گردشگری را تشکیل می‌دهند. شهر مشهد به دلیل وجود بارگاه امام رضا (ع) مهم‌ترین قطب مذهبی کشور است. همه ساله تعداد زیادی از زائران ایرانی و خارجی از کشورهای همسایه و مسلمان به این شهر سفر می‌کنند.

در اطراف حرم مطهر نیز بناهای متعددی، چون صحن مسجد گوهرشاد و...وجود دارد که از نظر کاشی کاری، معماری و هنرهای تزئینی از جالب‌ترین بناهای مذهبی اسلامی به‌شمار می‌رود.

بارگاه حضرت معصومه (ع) در شهر مذهبی قم، شاهزاده عبدالعظیم حسنی در شهر ری و شاهچراغ فرزند امام کاظم (ع) در شهر شیراز و بارگاه سید جلال الدین اشرف، برادر امام رضا در شهر آستانه اشرفیه نیز از جمله مراکز مهم گردشگری مذهبی ایران به‌شمار می‌روند. در شهر مشهد به دلیل حجم میلیونی زائر در ایام تعطیل چون عید نوروز هتل‌ها مراکز تفریحی و رستوران‌های بسیاری در این شهر وجود دارد.

ابنیه و آثار تاریخی و باستانی

استان فارس با بناهای و آثار باستانی قبل از تاریخ شامل سنگ نگاره‌های غار نشینان روستای دهمورد و بناهای باستانی چون تخت جمشید، نقش رستم و خرابه‌های استخر، تخت سلیمان، پاسارگاد (مقبره کوروش) و آسیاب‌های تاریخی روستای دهمورد به همراه آتشکده و تپه چندین هزار ساله اش و آثار تاریخی «پس از اسلام» چون مسجد و حمام و بازار وکیل شیراز، دروازه قرآن و آرامگاه حافظ و سعدی از قطب‌های عمده گردشگری فرهنگی و تاریخی کشور محسوب و پایتخت فرهنگی ایران باستان می‌باشد.

شهر اصفهان نیز با وجود میدان نقش جهان، عمارت عالی قاپو، مسجد امام خمینی (ع)، مسجد شیخ لطف‌الله، بازار قیصریه، سی و سه پل، پل خواجو و کاخ چهل ستون گنجینه‌ای از هنرهای گوناگون معماری، مینیاتور، کاشی کاری و حجاری را به وجود آورده ‌است و به عنوان پایتخت فرهنگی ایران اسلامی شناخته می‌شود.

استان کرمانشاه هم با وجود آثار تاریخی قبل از اسلام چون موزه پارینه سنگی، سنگ‌نگاره آنوبانی‌نی، سنگ نبشته بیستون (بزرگترین نبشته جهان)، طاق بستان، طاق گرا، معبد آناهیتا، تندیس هرکول، فرهادتراش تپه و شکارگاه و آثار تاریخی بعد از اسلام مثل کاروانسرای عباسی، تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، مسجد شافعی، مسجد عمادالدوله، مسجد و حمام حاج شهبازخان، بزرگترین بازار سنتی خاورمیانه، معماری، آینه کاری، کاشی کاری، این استان را یکی قطب‌های گردشگری فرهنگی، تاریخی ایران را به وجود آورده‌ است.

تیکت مرجع خرید آنلاین بلیط اماکن تاریخی، موزه ها و میراث فرهنگی